Çarşamba , 17 Mart 2021

Toprak Mahsulleri Vergisi – Detaylı Rehber

Toprak mahsulleri vergisinin hesaplanması işlemleri yapılırken sabit bir Türk Lirası miktarı üzerinden bir hesaplama işlemi olarak yapılmamaktadır. Eski vergi türlerinin en başında gelen toprak mahsulleri vergisi 2.Dünya Savaşı sırasına Türkiye`de uygulanan bir vergi olarak görüldüğü için belirli oranlar çerçevesinde hesaplamaların yapılması gerekmektedir.

Toprak mahsulü vergisine muhatap olan kişiler bu verginin karşılanması için gerekli ödeme talimatlarını yapmakla yükümlüdür. Savaş yıllarında yüksek düzeylerde ortaya çıkan vergi türü bugün daha uygun seviyelere indirilmiş şekilde alınmaya devam etmektedir. Verginin sabit bir miktar üzerinden tahsisi bulunmadığı için vergiyi verecek olan kişilerin vergi oranı üzerinden vergini tahsili gerçekleşmektedir. Vergi alım süreçlerinde özellikle çiftçi odaklı giden bir vergi tipi olarak ödenmesi zorunlu kılınan vergilerdendir. Üretim içerisinde bulunan çiftçilerin ürettikleri mallar üzerinden alınan ve genellikle düşük oranlarda seyrede bir yapıya sahip olması nedeniyle çiftçilerin tamamının ödemesinden zorunlu olduğu vergidir.

Toprak Mahsulleri Vergisi Ne Kadar?

Toprak mahsulleri vergisinin tutarı üzerinde net bir şekilde bir maddi değerden bahsedilmesi söz konusu değildir. Bu vergi çeşidinin yapısı içerisinde bulunan özelliği sayesinde üretilen mal üzerinden alımın gerçekleştirildiği vergi olarak görülmektedir. Çiftçinin ürettiği ürünün merkeze alınarak vergi alım işlemleri gerçekleşirken verginin miktarı konusunda net bir şekilde belirli bir sabit değer bulunmamaktadır. Oransal olarak karşılanması söz konusu olan vergi çeşidi sayesinde toplanacak olan miktarda da değişimler kolay bir şekilde görülmektedir. Toprak Mahsulleri Vergisi üretilen ürünler üzerinden farklı koşullarda ve yöntemlerde elde edilen bir yapı olması ile ürünlerin farklı oranlarda bir vergi karşılamasını oluşturur. Yıllar içinde aynı miktarda ürün ve aynı tipte ürün üreten bir çiftçiden farklı oranlarda vergi alım işlemleri gerçekleşir. Farklı yıllarda farklı miktarlarda vergi ödemesinin gerçekleşmesinin asıl sebebi Devlet tarafından konulan verginin oransal durumu ve hangi ürünleri kapsadığı olarak kendini belli eder. Net bir şekilde üretin ürünlerden ve tiplerinden ne türlerde vergi alımı yapılacağının belirtilmemesi nedeniyle genellikle oransal değerler çerçevesinde verginin tahsil edilmesi işlemleri gerçekleşmektedir.

Benzer Makale  Veraset ve İntikal Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Ödenir?

Toprak Mahsulleri Vergisi Nedir?

Toprak mahsulleri vergisi çok eski kökenlere dayanan, 2.Dünya Savaşı sırasında çokça rastlanan çiftçinin ürettiği ürün üzerinden aldığı bir vergi türü olarak dikkat çekmektedir. Devlet tarafından zorunlu kılınan toprak mahsulleri vergisinin oransal olarak değişkenliklere sahip olması ile net, sabit ve belirli bir ürün vergi miktarından bahsedilemez. Genellikle üretilen ürünün aracılığıyla, ürün üzerinden vergi alım işlemleri gerçekleşir. Toprak mahsulleri vergisinin oransal durumlarında farklılıkların gözlemlenebilmesi nedeniyle net bir şekilde verginin tahsilinde çiftçinin vermesi gereken bur orandan bahsedilmesi söz konusu olamaz.

Toprak Mahsulleri Vergisini Kim Çıkardı?

Toprak mahsulleri vergisinin kökenine bakıldığı zaman aşar vergisi gibi toprak üzerinden alınan vergilerle büyük bir benzerlik içinde olsa da Türkiye Cumhuriyeti zamanında İsmet İnönü tarafından çıkartılmış bir vergi olarak görülmektedir. Toprak mahsulleri vergisi savaş zamanlarında zayıflayan ekonomiyi daha çok ayakta tutabilmek için ve üretilen tarımsal ürünler üzerinden vergi alım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tasarlanmış bir vergi çeşidi olarak görülmektedir

Toprak Mahsulleri Vergisinin Amacı

Toprak mahsulleri verginin nedeni tarımsal üretimde bulunan çiftçilerin malları üzerinden gerekli tahsilatı gerçekleştirebilmek ve savaş zamanlarda para akışın sağlamak olarak görülmektedir. Toprak mahsulleri vergisinin alımındaki muhatap kişiler çiftçilerin ürettikleri ürünler olarak dikkat çekmesi ile birlikte tüm çiftçilerin bu vergiyi en doğru şekilde ve eksiksiz olacak şekilde çiftçilerin vermekte zorunlu olduğu bir vergi olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir

Gümrük Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gümrük vergisi nedir ve gümrük vergisi hesaplama nasıl hesaplanır? Yurtdışı gelen kargo için gümrük vergisi nasıl ve neye göre ödenir? Her ülke için vergilendirme var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir