Perşembe , 18 Mart 2021

Gümrük Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gümrük vergisi nedir ve gümrük vergisi hesaplama nasıl hesaplanır? Yurtdışı gelen kargo için gümrük vergisi nasıl ve neye göre ödenir? Her ülke için vergilendirme var mı?

Gümrük vergisini belirlemek için gerekli olan durum gümrük vergisi matrahı üzerinden hesaplandığında oluşur. Bu matrah detaylı bilgiler içererek gümrük verginin hesaplanmasına yardımcı olmaktadır. Gümrük vergisi hesaplanırken geçecek olan eşyaya CIF bedeli üzerinden gerekli vergi uygulaması uygulanır. Bu sayede ürüne uygulanacak vergi durumu hakkında gerekli saplamalar yapılmaktadır. Gümrük tarife oranı üzerinden yapılacak olan yüzdelik hesaplamalar aracılığıyla vergi oranında belirtilen durumlarda değişiklikler olmaktadır. Gümrükten ürünün geçmesi ile beraber fiyatında değişiklikler olabilir. 

Genel olarak gümrük vergisi sonrası fiyatlarda artışlar meydana gelmektedir. Gümrük vergisi konulduğunda katma değeri daha yüksek olan ürünlerde az oranlarda vergi oranı konulsa bile yüksek fiyat değişimlerinin gözlemlendiği görülmektedir. Vergi oranlarında değişikliklerin olması her senede farklılık gösterebilmektedir. Farklı durumlarda vergi değişimleri olabileceği için kesin olarak net bir vergi oranından bahsedilmez. Gümrük vergileri çoğunlukla yurt dışından yapılan ithalatlarda kullanılır. Gümrükler üzerinden ürünler yurt içine geçerken bir takım vergi değişiklikleri olabilir.

Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Gümrük vergisinin miktarını belirlemek için gümrükten sokulacak olan ürün hakkında detaylı bir bilgi birikimi gerekmektedir. Vergi hesaplamalar sırasında ÖTV durumu, Avrupa Birliği standartları çerçevesi gibi çok geniş ölçütlerle gerekli hesaplamalar yapılmaktadır. Genel olarak gümrük vergisinde net bir fiyattan bahsedilemez. Net bir fiyatın olmamasındaki asıl neden yurt dışından gelen malların dolar endeksli fiyatlarında farklılıkların gözlemlenmesidir. 

Farklı dolar endeksi ile gelen malların bulundukları statüye göre farklı şekillerde vergi aralıkları vardır. Bundan dolayı yurt dışından gelen tüm mallarda belirli bir uygulanması gereken vergi rakamı verilemez. İlaveten yurt dışından gelen malın hangi ülkeden geldiği, geldiği ülke ile diğer ülke arasında bir sorunun olup olmadığı gibi durumlarda büyük önem taşıyan durumlardır. Eğer iki ülke arasında herhangi bir sorunun oluşması gibi durumlarda uygulanacak vergi oranlarında farklılıklar gözlemlenmektedir. Ek vergiler ile yurt dışından gelen ürün normalde 100₺ olarak görünüyorsa sorunlar sonrası bu fiyatlar 120-130₺ bandına kadar tırmanabilmektedir. Eğer ürün Avrupa Birliğinden geliyorsa %18 gümrük vergisi, diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi, 150 avro altındaki tüm ürünlerde de her ülkeden %8 vergi alım işlemleri gerçekleşmektedir.

Benzer Makale  Kira Gelir Vergisi Hesaplama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük vergisinin tanımı ülke sınırlarına gümrük kapıları üzerinden gelen ürünlere devlet tarafından uygulanan vergi türü olarak görünmektedir. Gümrük vergisi neredeyse hemen hemen tüm Dünyanın uyguladığı bir vergi türüdür. Bazı istisnai durumlarda bu vergi uygulanmaya bilir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında bahsi konusunu olan bu verginin uygulanması gibi bir durum yokken Dünya genelinde bazı ülkeler arasında da vergi işlemleri olmamaktadır.

Gümrük Vergisi Beyannamesi

Gümrük vergisi belgesi gerekli işlemler yapılıp doldurulduktan sonra gümrük idaresine sunulan bir belge olarak geçmektedir. Yeni yönetmeliklerle beraber bu beyanname tek tip olarak görülmektedir. Gümrük vergisi doldurulması zorunlu bir belgedir. Bu belge doldurulup resmi kayıtlı işlemlerde ürüne yapılan vergi durumu gözlemlenmektedir. Öncelikli olarak gümrükteki deftere kayıt olunması gerekir. Kayıt sıra numarasının da alınması ile resmim mühür vurularak gerekli işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler aracılığıyla vergi beyannamesi süreci başarıyla gerçekleşir.

Gümrük Vergisi Ödeme

Gümrük vergisini yatırmak PTT aracılığıyla gerçekleşmesi gereken zorunlu bir işlemdir. Verginin ödenmesi için kayıtlı olunan adresi PTT görevlisi gelerek verginin ödenmesi işlemleri yapılmaktadır. Gümrük vergisi herhangi bir şekilde bir bankaya veya bir kamu kurumuna ödenmesi gereken bir belge olarak görülmemektedir. Ödeme işlemleri için sadece kapıya gelen görevli aracılığıyla işlem yapılır.

İlginizi Çekebilir

Toprak Mahsulleri Vergisi – Detaylı Rehber

Toprak mahsulleri vergisinin hesaplanması işlemleri yapılırken sabit bir Türk Lirası miktarı üzerinden bir hesaplama işlemi olarak yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir