Perşembe , 18 Mart 2021

Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gelir vergisi hesaplama işlemi yapılırken gelir vergisi dilimleri baz alınarak beyanname hazırlanarak ödeme işlemi nasıl yapılır? Detaylar konumuzda

Gelir vergisini hesaplamak için öncelikle olması gereken gelir vergisinin tutarını, gelir vergisi oranıyla çarpılarak vergi bulunmaktadır. Gelir tutarının oranı her sene farklılık göstermektedir. Maliye Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak revize edilerek rakam açıklamaktadır. Gelir vergisi tutarı 13.000₺`ye kadar ise %15 oranında, gelir vergisi tutarı 15.000-30.000₺ arasında ise %20 oranında, 30.000-70.000₺ oranınsa ise %27`lik tutarlar belirlemiştir. Gelir vergisi sabit bir vergi türü olarak görülmez. 

Gelir vergisi kişilerin gelirleri ve durumları göz önüne alınarak belirlenen bir tutardır. Devlet tarafından zorunlu olarak kılınması ile tüm vatandaşların ödemesi gereken bir vergidir. Örnek olarak, 600₺ gelirle %15, 90₺ vergi alımı gerçekleşmektedir. Gelir vergisinin ayrıntılı bir şekilde hesaplanması için gelir vergisi dilimi tablosuna dikkatli bir şekilde bakılmalıdır. Bu tablo üzerinde yer alan bilgiler ışığında detaylı verilere ulaşılır. Farklı yüzdelik değerlendirme yapıları sayesinde tablo üzerinde birbirinden farklı tutarlar mevcuttur.

Konu Başlıkları

Gelir Vergisi Ne Kadar?

Gelir vergisinin tutarı vergi dilim tablosunda yer alan oranların eşliğinde ortaya çıkarken genellikle 600₺ ile 20.000₺ ve daha üzerine kadar çıkabilecek vergi yapısına sahiptir. Diğer vergiler gibi kesin olarak ve belirli bir oranlarda vergi alımı gerçekleşmeyerek tamamen objektif bir şekilde kişilerin durumlarına göre vergi alımı gerçekleşmektedir. Düzeysel olarak farklılıklar görünse bile maliye bakanlığı tarafından ortaya çıkarılan oranlar ile vergi durumlarında farklılıklar görülebilir. Yıl sonunda elde edilen verginin oranına göre yüzdelik dilim üzerinden vergi alımı gerçekleşir. Gelir vergisi dilimini hesaplayarak ortaya koymak için öncelikle o sene yapılan harcamalar göz önüne alınmalıdır. Toplam kazanç sayısal olarak ortaya çıktıktan sonra Maliye Bakanlığının sitesinde yayınladığı verilerin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.

Benzer Makale  Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama ve Başvuru?

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi tanımsal olarak hukuken birey olan ve akıl sağlığı yerinde olan kişilerin elde ettikleri kazançları üzerinden vergi alınmasına verilen addır. Gelir vergisi herkesten alınmamaktadır. Gelir vergisinin alınması için bireyin hak ve hukuk sahibi olması ve bununla beraber düzenli bir gelire sahip olması gerekir. Verginin alınmasındaki ana amaçlardan biride vatandaşlara geriye dönük daha kaliteli bir kamu hizmeti verebilmekten geçer. Gelir vergisi düzenli olarak her sene alınan bir vergi çeşididir. Alınan vergi oranındaki değişim her sene düzenli olarak farklılıklar gösterir. Bu değişimler sayesinde vergi düzeyinde farklılıklar oluşarak vergi alım işlemleri farklı düzeylerde gerçekleşir. Gelir vergisi aynı zamanda farklı yüzdelik dilimlere sahip yapısı ile de değişkenlik gösteren bir vergi çeşididir.

Gelir Vergisi Beyannamesi

Gelir vergisi iletisi hazır online sistemler üzerinden pratik bir şekilde gerçekleştirilerek yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı ve İnternet Vergi Dairesi sitelerinde yer alan beyan bölümüne girilmelidir. Bölüme girildikten sonra beyannamenin gerçekleşmesi için gerekli olan detaylı bilgiler eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Tüm işlemler yapıldıktan sonra doldurma işlemi bitirilir. Gelire sahip olan her kişinin beyannameyi doldurması zorunludur. Site üzerinden yapılan beyanname durumlarında tüm bilgiler girilip kayıt altına alındığında kaymakamlığa, belediyeye veya diğer kamu kurumlarına yeniden beyanname durumu için başvuruda bulunulmasına gerek kalmaz.

Gelir Vergisi Ödeme

Gelir vergisinin yatırılması işlemeleri internet sistemi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden verginin yatırılması işlemleri yapılmaktadır. Verginin yatırılması ayrı ayrı 2 taksite bağlanmıştır. İlk taksitleri Mart aylarında gerçekleşirken gelir vergisinin diğer taksiti Temmuz ayında yatırılmalıdır. Yıl içerisinde ikiye bölünmüş vergi ödemesinin getirmiş olduğu avantaj sayesinde vergi ödeme işlemleri kolay bir şekilde gerçekleşir.

Benzer Makale  Damga Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

Toprak Mahsulleri Vergisi – Detaylı Rehber

Toprak mahsulleri vergisinin hesaplanması işlemleri yapılırken sabit bir Türk Lirası miktarı üzerinden bir hesaplama işlemi olarak yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir