Perşembe , 18 Mart 2021

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama ve Başvuru?

Esnaf kefalet kredisi hesaplama nasıl yapılır? 2021 güncel faiz oranları ve kredi limiti ne kadar? Esnaf kefalet kredisi başvurusu nasıl yapılır? Güncel bilgilerle merak edilenler.

Yasal olarak kuruluşunun 1952 ye kadar uzandığı Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri günümüze kadar esnafların maddi olarak desteklerini sağlamaya devam eden kuruluşlar arasında bulunuyor. Asıl hedefe esnaf ve sanatkarın mesleki olarak faaliyetine devam etmesi, faaliyetini büyüterek istihdam sağlaması adına maddi açıdan kredi vermek ve bankalarca verilen kredilere kefil olmak. Her ne kadar konusu olan ticari faaliyette büyüme amaçlı veriliyor olsa da esnafın farklı kullanımlar için de kredi alabilme imkanları bulunuyor. Her finans kuruluşunda olduğu gibi esnafların da borç para alabilmelerinde belli kriterleri yerine getirmesi geriyor. Bu kriterlere bağlı olarak ta esnaf kefalet kredisi hesaplaması yapmak isteyen kişilere de makalemiz ile bilgiler vermek istedik.

Esnaf Kefalet Kredisi Almam İçin Şartlar Ne?

Bugün esnaf oldum yarın kredi almak istiyorum diye bir talebiniz varsa bu aşamada başka borç para alma yöntemlerine başvurun. Adından da anlaşılacağı üzerine öncelikli olarak esnaf olmanız gerekiyor. Bu esnaflık konusuna göre de resmi ve yasal olarak Esnaf ve Sanatkarlar Siciline kaydınızın olması önemli. Adrese Dayalı Kayıt Sisteminde ikamenizin veya iş yerinizin de kooperatifin çalışma alanı içerisinde olması önemli. Bunun dışında bir şartta aynı zaman içerisinde ikinci bir Esnaf kooperatifine ortak olmamak. Tüm bu şartların hepsine uyum sağlamanız sizin Esnaf Kefalet Kredisi alımında anahtarınız konumunda.

Benzer Makale  Toprak Mahsulleri Vergisi – Detaylı Rehber

Faiz Oranları Nasıl? Limiti Ne Kadar?

Esnaf olarak kooperatiften kredi almak istiyorsanız sabit bir faiz oranından bahsetmek yanlış. Alacağınız kredinin miktarı, vadesi gibi hususlar sizin faizinize etki eden hususlar. Ülke ekonomisi, Merkez Bankasının faiz kararları bu kredilerin oranlarına da doğrudan etki ediyor. Tüketici kredilerinde maksimum vade 36 ay ile sınırlı iken bu kredinin en uzun vadesi 60 ay ile dört yıl süreli olarak veriliyor. Alacağınız kredinin geri ödemesini 12 ayda yaparsanız daha uygun şartlarda bir oran sunuluyor. Bir yıldan daha fazla süreli esnaf kredilerinde faizin yıllık etkisi % 8 gibi bir oranlara çıkıyor. Güncel olarak alabileceğiniz en üst kredi limiti ise 200 bin lira.

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvurulur?

Alacağınız krediyi üyesi olduğunuz kefalet kooperatifine yapabilirken yine bu kooperatifin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden de başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Kredi alımı için dilekçeniz ile bağlı bulunduğunuz kooperatife yazılı olarak yapmanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra bu yer sizin kredi şartlarını taşıyor olup olmadığınızı araştırma yoluna gidiyor. Bu araştırma yaklaşık 15 gün sürüyor ve size yine yazılı olarak kabul edildiğiniz yada şartları taşımadığınız bildiriliyor. Burada izin vermeniz zorunlu olan bir araştırma yapılıyor ve ekonomik durumunuz, mali durumunuz ve kefalet miktarları gibi durumların tespiti söz  konusu.

Esnaf Kefalet Kredisi anlaşmalı olarak Halkbank Şubeleri aracılığıyla verilmektedir. Bu nedenle başvurunuz da bankaya gönderiliyor ve kredi notunuz gibi hususlar ile diğer şartlar tarafından da incelemeye alınıyor. Bu aşamadan sonra kredi alabilmenizin tek yolu Halkbank kredi onayı vermesi oluyor.

Esnaf Kefalet Kredisinde İstenilen Belgeler Var mı?

Her kredide olduğu gibi yine sizden bazı belgeler istenmek zorunda. Hatta birer tüketiciden çok daha fazlası sizden isteniyor. Bu aşamada Esnaf Kefalet Kredisi alabilmeniz için hazır etmeniz gereken belgeler şu şekilde;

 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Esnaf Sicil Belgesi
 • Kooperatiften alabileceğiniz üyelik belgesi (ortaklık belgesi)
 • Kooperatiften alacağınız faaliyet belgesi
 • ADKS İkametgah Belgesi
 • Kimlik
 • Fotoğraf (4 Ad.)
 • Firmanızın son dönem hesap özeti
 • Şoför olmanız halinde Araç Ruhsatı ve Fotokopisi
Benzer Makale  Emlak Vergisi Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu kredilerin alımında banka sizden kefil talebinde bulunabilir. Hatta burada kefil sayısı birden fazla olabilir. Bu durumda kefilden de asıl borçluda olduğu gibi belgeler istenmektedir. Kefilin esnaf olması gerekir ve Vergi Levhası, Kimliği ve ADKS ikametgah belgesi ile hazır bulunması gerekir. Kredi alımında kefil olmaması halinde asıl borçlu elinde bulunan taşınmaz malvarlığını da ipotek ettirerek kredi alımında kapıyı açabilir.

Kredi Alımında Kefilin Durumu Ne olmalı?

Ticari bir meslek sahibiyseniz Esnaf Kefalet Kredisi alabilmeniz için faaliyetteki kooperatiflerden birine üye olunması ana şart. Yoksa bu kredi türünü alabilmeniz de mümkün değil. Burada kredi alırken limite göre bankalar bir ve birden fazla kefil talebinde bulunabiliyor. Bunun dışında ipotek ile de kredi alabilmek mümkün. Fakat alacağınız limite göre kredi notu iyi olan herkes sizin kefiliniz olabilir. Fakat burada genel şart kefilin sizinle birlikte faaliyet gösteren dalda aynı kooperatife üye olması gerekli. Bunun dışında borç para alabilmeniz mümkün değil.

Eş Rızası İsteniyor mu?

Son yıllarda kredi alımlarında eşlerden rıza isteme yoluna gidiliyor. Yani eşin haberi olmadan finans kuruluşlarından borç para almanız mümkün değil. Ancak Esnaf Kooperatiflerine bağlı olarak Halk Bankasından alacağınız kefalet kredisi için eş rızası aranmıyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Kredinin hesaplanmasında vadesi önemli. Bu vadeye göre değişik faiz oranı söz konusu. 12 ay bir yıl süre ile geri ödeyecekseniz faiz oranı % 7, bir yıldan beş yıla kadar krediler için % 8 ile hesaplanıyor. Beş yıl vadeli kredilerde borcun ödenmesinde 3 ile 6 aylık periyodlar halinde bir ödeme planı çıkarılıyor.

Masrafı Bulunuyor mu? Ne Öderim

Her finansal borçta olduğu gibi bu kredi türünde de masraf ödemeleri karşınıza çıkıyor. Avantajlı olarak alacağınız esnaf kefalet kredisi masraflarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Banka komisyonu kesintisi % 1
 • Sermaye Blokesi Kesintisi % 1,5
 • Kredi Faiz Kesintisi % 4,5
 • Kredi Risk Fonu Kesinti % 1
 • Risk Sermaye Kesintisi % 1
 • TESKOMB Hisse kesintisi 0,25
 • Üst Kuruluş Katılıp Payı % 0,05
Benzer Makale  Araç Vergi Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Kredisi Avantajları

Esnaf konumunda olan kişiler bağlı oldukları kooperatiften kredi almanın avantajını bildiği için borcu bitmesine karşın yeniden alma yoluna gitmeye çalışıyor. Bir bankaya göre çok daha avantajlı konumundadır. Ödeyeceğiniz faizler, şartlar bankalara göre daha uygundur ve ödeme seçeneği de  3 ile 6 ay aralıklar ile olur. Bunlarla birlikte bu alımın avantajları kısaca şu şekilde;

 • Faiz Oranının bankaya karşı düşük olması
 • Esnaf olarak size özel hesaplanması
 • Kredi masrafının az olması
 • Sadece Üye olan kişilerin alabilmesi
 • Esnafın konusuna göre limit ve kredi seçenekleri sunuyor olması.

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların ve Esnaf Sanatkarlar Kooperatiflerinin bu borcun ödenmesi neticesinde belli yaptırımları söz konusudur. Banka sizden alamadığı takdirde taksit tutarını kooperatiften alıyor. Bu hakkı var. Ancak burada kooperatif ödemeyi yapmayabilir. Ödemeyi yapması halinde esnafın kredi sicilinde etkilenme olmaz. Söz konusu borcun ödenmesi için geçen süre zaten faiz ödemesi ile daha çok para ödemeniz anlamına geliyor. Kooperatifler esnafın ödeyemediğinden ödediği taksit tutarını üç ay süre ile almama yoluna gidebilir. Ancak bu süreden sonra yasal süreç başlaması söz konusu oluyor.

Halkbank Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Kredisi 0,37 faiz oranı ve beş yıl vadeler ile veriliyor. Kredini faizi bir yıldan fazla olması halinde % 5 faizden % 4,5 oranına düşürüldü. Burada özellikle son dönemdeki virüs salgını neticseinde % 50 gibi bir faiz indirimine gidildi.

İlginizi Çekebilir

Toprak Mahsulleri Vergisi – Detaylı Rehber

Toprak mahsulleri vergisinin hesaplanması işlemleri yapılırken sabit bir Türk Lirası miktarı üzerinden bir hesaplama işlemi olarak yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir