Perşembe , 18 Mart 2021

Damga Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Damga vergisi hesaplama yapılırken damga vergisi oranları ile güncel mevzuat kanununa göre beyanname doldurularak vergi ödemeleri nasıl yapılır?

Damga vergisini hesaplamak için önemli olan bahsi konusu olan kağıtlardaki nüsha durumlardır. Damga vergisi net bir şekilde belirlenmiş bir vergi miktarı olarak karşımıza çıkmamaktadır. Damga vergisi nüsha durumlarına göre miktarında farklılıkların görünmesiyle oluşan bir vergi türüdür. Damga üzerinden alınan vergilerde damgalama miktarlarına göre vergide farklılıklar bulunmaktadır. Damga vergisiz özellikle resmi işlemlerde alınan bir belge türü olduğu için ve resmî belgelerin geçerlilik kazanabilmesi için gerekli bir uygulama olduğundan yapılması ve ödenmesi zorunlu bir vergidir. Damga vergisi alım işlemleri gerçekleşirken kira üzerinden binde 1,89 oranında bir vergi tahsili söz konusudur. Yıllık olarak oluşturulan bu vergi oranı yıl içerisinde belirlenen bir zamanda ödenmek zorundadır. 

Damga vergisi Anayasal olarak düzenlenmiş bir vergi çeşidi olduğu için tüm vatandaşları kapsayan bir yapıya sahiptir. Bu vergi ödenmemesi gibi durumlar söz konusu olduğunda Anayasal olarak gerekli yaptırımların uygulanması ile verginin ödenmesi daha önemli bir hale getirilmiştir. Mükellefi kişiler olarak belirlenmesi ile kamu kurumlarında yapılan damgalama işlemlerinde bile aynı zamanda da damga vergisinin ödenmesi için mükellefi kişi vatandaş olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda da kişiler arasında yapılan sözleşmelerin geçerlilik kazanması içinde damgalama işlemlerinin olması gerekir. Bu nedenle kişiler arasında yapılan işlemlerde dahi damga vergisi tahsisi gerçekleşmek zorundadır. Eğer damgalama işlemi olmaz ise yapılan sözleşme devletin kabul edebileceği düzeyde resmî bir belge konumuna ulaşmamaktadır.

Damga Vergisi Ne Kadar?

Damga vergisinin tutarı binde 8,25 olarak ödenmesi ve maktu şekilde ise 30₺ olarak ödenmesi gereken bir vergi miktarı olarak görülmektedir. Verginin kayıtlı olarak belirlenen mükellefi kişiler olarak görülmektedir. Kişiler sadece damga vergisi ödeme işlemlerinde bulunmalıdır. Bununla beraber olarak damgalama işlemlerinden doğan verginin ödenmesi için ödeme işlemlerini sadece kişiler yapmaktadır. 

Benzer Makale  Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İş hayatında, sözleşmelerde, ihalelerde ve benzeri durumlarda ortaya çıkan bu damga vergisinde tek taraflı yapılan sözleşmelerde sadece tek kişi, iki taraflı sözleşmelerde iki kişide vergiyi ödemek zorundadır. Anayasanın 24. maddesi çerçevesinde gerçekleştirilmesi zorunlu olan damga vergisi hakkında detaylı bir bilgilendirmeler ve verginin iç yapısı hakkında detaylar bulunmaktadır. Bu maddede kimlerin bu vergiyi ödemesi gerektiği hakkında ve damgala vergisinin detaylı hakkında gerekli bilgilendirmelerde bulunmaktadır.

Damga Vergisi Beyannamesi

Damga vergisi talebi yapılması zorunlu olan bir vergilendirme çeşidi olarak göze çarpmaktadır. Beyanname işlemlerinde bulunmak için yapılması gereken ilk durum Gelir İdaresi Başkanlığı kurumundan beyanname örneğinin çıkartılması olarak görülmektedir. Beyanname örneği çıkartıldıktan sonra başvuru işlemlerinin tam ve düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla beyanname üzerinde alınması gereken bilgilerin tam ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerekir. Beyannamede eksik veya hatalı gibi durumlar olduğu zaman doğru bir şekilde işlemler gerçekleşmeyerek sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Damga vergisi zorunlu bir vergi türü olduğu için beyannamede zorunlu bir şekilde doldurulması gerekir.

Damga Vergisi Ödeme

Damga vergisinin tahsili Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenerek, ilgili kurum veya kuruluşa ödenmesi gerekir. Bir aylık süre zarfında gerekli işlemlerin yapılması ile beraber ertesi ayın 26.gününe kadar gerekli vergi ödemeler gerçekleşmelidir. Damga vergisi ödemeleri ilgili kurumlara yapılması gerekir. Vergi dairelerine bildirilen beyanname çerçevesinde gerekli ödeme işlemlerinin durumu, işleyişi ve yapısı hakkında devlete resmî bir bilgilendirme formu gönderilerek işlem detayları hakkında bir yapı yer alır. Mükellef kişiler bu detayları göz önünde bulundurarak verginin ödenmesi için gerekli olan işlemlerin nasıl yapılacağına dair bilgilendirmeler ışığında vergi ödemesi süreci gerçekleşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Toprak Mahsulleri Vergisi – Detaylı Rehber

Toprak mahsulleri vergisinin hesaplanması işlemleri yapılırken sabit bir Türk Lirası miktarı üzerinden bir hesaplama işlemi olarak yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir