Çarşamba , 17 Mart 2021
Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım diye soranlar için hazırladığımız bu yazı ile kayıp ya da çalıntı durumlarında yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Kayıp kredi kartı durumlarında özellikle kartınızın kullanılabilir limiti varsa çalınma ihtimali göz ardı etmemeniz gereken bir ihtimal. Kayıp/çalıntı sonrası yapılan harcamalardan sorumlu tutulmamak için, kaybolduğunu fark ettiğiniz anda derhal bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınız için kayıp/çalıntı bildiriminde bulunun. Pek çok kayıp/çalıntı bildirimi öncesindeki 24 saatte yapılan alışverişler için kullanıcıyı sorumlu tutmasa da bu durumun bankanın inisiyatifinde olduğunu unutmayın.

Kredi kartınız çalındığında yapabileceğiniz şeyler şunlar:

 • Kredi kartını iptal ettirmek
 • En yakın karakola ihbarda bulunmak
 • Çalınan karttan harcama yapılmışsa harcama itirazında bulunmak

Şimdi bu maddeleri detaylıca inceleyelim.

Kredi Kartı İptali

Kredi kartı kaybolması ya da çalınması sıkça rastlanan durumlardan. Kredi kartınızı kaybettiğinizi düşünseniz bile bir yerlerden çıkmasını beklemeden, çalınma ihtimaline karşılık kayıp/çalıntı bildiriminde bulunmanızda ve kredi kartı iptali yaptırmanızda fayda vardır.

Kredi kartı kayıp/çalıntı durumlarında bankanız risk almak istemediğinden doğrudan kredi kartı iptali yapar çünkü çalınmış kartla yapılan alışverişlerde bankanın da sorumluluğu vardır. Bankanız, isteğiniz doğrultusunda yeni bir kart numarası ile kartınızı yenileyebilir.

Bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirdikten sonra yapmanız gereken ikinci önemli şey en yakın karakola giderek tutanak tutturmak. Olayın gerçekleştiğini düşündüğünüz yere en yakın olan karakola gitmenizde fayda vardır aksi halde sizi olayın geçtiği yere yakın karakola yönlendirirler ve bu da zaman kaybına yol açar.

Kredi kartı iptali için bazı bankaların telefon numaralarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Garanti BBVA 444 0 333
 • Denizbank 444 0 800
 • İş Bankası 0850 724 0 724
 • Yapı Kredi 444 0 444
 • Akbank 444 25 25
 • VakıfBank 0850 222 0 724
 • CEPTETEB 0850 222 09 29
 • QNB Finansbank 0850 222 0 900
Benzer Makale  Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Gelir?

En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kaybolan kartınızdan harcama yapıldığı tespit edilirse kredi kartı harcama itirazı yapabilirsiniz. Bunun için bankanız size harcama itiraz formu gönderecektir. Bu formu doldurduktan sonra polis tutanağı ya da savcılık suç duyurusunun bir kopyası ile bankanıza başvurmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var: Kredi kartı şifresi. Kredi kartı şifresi kartınızdan harcama yapılmasına engel olabilir fakat kartınızda şifre olmasına rağmen kartınızdan harcama yapılmışsa bankanız, şifre saklama yükümlülüğünün sizde olduğu gerekçesiyle ödeme yapmayı reddedebilir. Bu yüzden şifre seçerken tahmin etmesi zor bir şifre seçmeye çalışın ve herhangi bir yere not etmeyin.

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi kartı borcu olanlar da borçlarını kapattıktan sonra kredi kartı kullanmaya devam ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir