Çarşamba , 17 Mart 2021
Kara Listedeyken Kredi Kartı Alınabilir Mi?

Kara Listedeyken Kredi Kartı Alınabilir Mi?

Acil nakit ihtiyaçları için bankaların sunduğu kredi ürünlerini kurtarıcı olsa da bazı durumlarda tüketiciler kredi geri ödemesini yapmakta zorlanabiliyor. Kredi borcunun ödememesi durumunda halk arasında kara liste olarak bilinen kredi sicilinin bozulması durumu yaşanıyor. Kara listede olanların merak ettiği kara listedeyken alınıp alınamayacağı konusunu sizin için araştırdık.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB altında puanlama sisteminde, puanı düşük olan vatandaşların kredi ya da kredi karatı alması biraz daha zor. Fakat bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere de kredi / kredi kartı hizmeti sunabiliyor. Bu kişiler bazı yöntemlerle düşük limitli kredi kartı alabilir. Bu kart düzenli bir biçimde ödemeler kaçırılmadan kullanıldığında ise kişinin kara listeden çıkma şansı da artıyor. Düzenli ödemeler kredi notu için oldukça olumlu adımlardır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kullanılan kredi kartları ve çekilen kredi bedelleri ödenmediği zaman kara listeye girilir. Bu ödemeler geciktiğinde dahi kredi puanı düşebilir. 90 gün içerisinde ödeme yapılmadığı zaman kişi hakkında yasal takip başlar. 90 gün sonra ödeme yapılsa dahi bu aksaklık kredi puanın düşmesine neden olur. Bu süreç içerisinde ile anlaşma sağlanamazsa kara listeye girilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Tüm borçlarınızı ödeyip, borcu yoktur kağıdı aldıktan sonra kara listeden çıkmak mümkün . Fakat bu olaylardan sonra üzerinden 5 sene geçip, sicil temizlendiğinde dahi, bankalar geçmişi görebileceği için kredi ya da kredi kartı vermeyebilirler. Kara listeden çıktıktan sonra eğer kredi ya da kredi kartı almak istiyorsanız, maaş müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu bankalar gelirinizi görüp size hizmet sunabilir.

Benzer Makale  Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı kara liste sorgulama işlemi yaparak, listeden çıkıp çıkmadığınızı öğrenmeniz mümkündür. Kredi kartı alamıyorum kara liste incelemesi yapayım diyerek, neden kredi kartı alamadığınızı da inceleyebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkınca Kredi ya da Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kara listeden çıkınca kredi ya da kredi kartı almak istiyorsanız, bankalara başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuza olumlu cevap vermek bankaların inisiyatifine olsa da bazen bankalar önyargılı davranabilir. Bu sorunu yaşamamak için maaş aldığınız bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü bu bankalar bir geliriniz olduğunu görüp, size daha kolay hizmet sunabilir. Bazı bankalar da kredi kartı liste affı yapmaktadır. Bazı durumlarda kara liste olanlara kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaları araştırarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kara Listedeyken Mevduat Hesabı

Kara liste süreci aslında bir bekleme sürecidir ve bu süreçte bankaların, kredi ya da kredi verme ihtimali oldukça düşüktür. Özellikle kredi alma ihtimali oldukça düşük olsa da kredi kartı alabilmek için bir yol var: Mevduat hesabı açtırmak.

Bir bankadan açtıracağınız mevduat hesabına düzenli para giriş-çıkışı yaparak kara listedeyken kredi kartı alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Eğer birikmiş bir paranız varsa bu parayı mevduat hesabına yatırıp, bu tutarı referans göstererek bankadan kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Kara listede olmanız daha önceki borcunuzu ödemediğiniz anlamına geldiği için bankalar kara listedeki kişilere kredi ve kredi kartı vermek istemezler. Mevduat hesabına para yatırarak kara listedeyken kredi kartı alma şansınız var olmakla birlikte yine de bu durumun tamamen bankanın inisiyatifinde olduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi kartı borcu olanlar da borçlarını kapattıktan sonra kredi kartı kullanmaya devam ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir