Çarşamba , 17 Mart 2021
Mortgage ile Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage ile Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage kredileri çoğu zaman uzun vadeye yayılması gereken krediler. Dolayısıyla birkaç sene sürebilen mortgage kredisi geri ödemelerinin borcu bitmeden önce tüketiciler ekonomik sıkıntıya düşebilir ve satın aldığı evini satmak isteyebilir. Peki, kredi borcu bitmeden önce, mortgage ile alınan evin satılması mümkün müdür?

Mortgage Kredisi Borcu Bitmeden Ev Satılabilir

Bankalardan aldığınız mortgage kredisi borcunuz bitmeden önce satın almış olduğunuz evi satmanız mümkün. Tabi ki bazı ek şartlarla… Bu şartlardan bahsetmek gerekirse öncelikle söylemek gerekir ki evinizi satmanız durumunda bankanız size bir tüketici kredisi kullandırır. Bu tüketici kredisi ise, evi sattığınız tarihten itibaren kalan borç miktarı üzerinden hesaplanır.

Bu uygulamanın daha açık anlamı şu: Bankanız, size kullandırdığı bu kredi ile en başta mortgage kredisi alırken muaf tutulduğunuz vergilerden, bu uygulama ile ödemekten sorumlu hale gelirsiniz.  Yani artık vergilendirilmiş bir borcunuz olur.

İpotekli Ev Satın Almak İstemeyen Alıcıları Dikkate Almak Gerek

Bütün bu resmi şartlarla birlikte kredi borcu bitmeden, satın aldığı evi satmayı düşünen tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir nokta daha var: Konut satışlarında alıcılar, ipotekli evleri alma konusuna pek sıcak bakmazlar.

Bu durumun da şöyle bir çözümü mevcut: Satıcı, evi almak isteyen alıcı ile anlaşarak konut satışından aldığı para ile kredi borcunu kapatır ve iki taraf için de sorun kalmaz. Tabi bu durumda da, bankaya % 2 oranında kredi erken kapama ücreti ödenmesi gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Mortgage Kredisini Devretmek de Mümkün

Bir başka yöntem de, alıcının da ev kredisi kullanmak istemesi durumunda bankaya gidilerek, bir tür ipotek devri işlemi de sayılabilecek olan kredi devri işlemi yaptırmaktır. Bu tür bir işlem de bankaların tüketicilere sunduğu fırsatlardan birisi.

Benzer Makale  Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Hangikredi.com kredi hesaplama aracı ile düşük faizli ve bütçenize en uygun konut kredisi seçeneklerine karşılaştırma yaparak başvurabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın!

İlginizi Çekebilir

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi ödemesini geciktirdiğinizde ya da hiç ödemedediğinizde neler olabileceğine ilişkin detayları bu yazıda derledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir