Çarşamba , 17 Mart 2021
Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredileri uzun vadeye yayılan krediler olduğundan ödeme aşamasında tüketiciler bazen bazı problemler yaşayabiliyor. Konut kredisi ödemesini geciktirdiğinizde ya da hiç ödemedediğinizde neler olabileceğine ilişkin detayları bu yazıda derledik. 

Temerrüt Faizi

Tüketicinin, mortgage taksitini son ödeme tarihine kadar ödememesi durumunda bankalar, temerrüt uygulamasına gider. Temerrüt, tüketicinin herhangi bir sebep olmaksızın borcu ödememesi anlamına gelir. Bu uygulamaya göre bankalar, öncelikle 5 iş günü içerisinde tüketiciye temerrüte yani gecikmeye girdiğini bildirir. Bu aşamada aynı zamanda temerrüt faizi (gecikme faizi) de uygulanmaya başlamıştır.

Temerrüte Düştükten Sonra da Ödeme Yapmamak

Tüketici, temerrüte girdikten sonra da ödeme yapmazsa yeni problemlerle karşılaşır. Art arda iki taksitini ödemeyen tüketiciye, bankadan yeni bir uyarı yapılır. Bu uyarıda  tüketiciden borcun tamamını ister ya da konuta el koyma hakkını tüketiciye bildirir.

Bu ikinci uyarıdan sonraki bir ay içinde tüketici, kredi borcunu gecikme faizleyle birlikte öderse, yasal yaptırımlardan kurtulabilir. Aksi durumda banka, borcun tamamını istemekle birlikte tüketiciye tanınan 90 gün sürenin dolmasıyla birlikte konuta el koyacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Ödenemiyorsa Ne Yapılmalı?

Tüketicinin, gecikme ya da ödeyememe ile ilgili sorun yaşamaması için, krediyi almadan önce ödeme planını iyi yapması gerekir. Özellikle mortgage kredilerinde ödeme planları uzun vadelerde yapıldığı için, kredi başvurusu öncesinde yapılacak gelir-gider durumu gözetimi oldukça önemli. Her şeye rağmen ödemede zorluk yaşanıyorsa yapılandırma olanağından yararlanılabilir.

Konut kredisi borcunuzu ödemekte zorluk yaşıyorsanız bankanızla görüşerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Yapılandırma, bankanın güncel yapılandırma faiz oranıyla size kalan borcunuz için yeniden kredi vermesi anlamına gelir. Bu sayede vade uzayacağı için aylık taksit tutarları azalacak ve ödemeleriniz kolaylaşacaktır.

Benzer Makale  Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi?

İlginizi Çekebilir

Mortgage ile Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage ile Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Dolayısıyla birkaç sene sürebilen mortgage kredisi geri ödemelerinin borcu bitmeden önce tüketiciler ekonomik sıkıntıya düşebilir ve satın aldığı evini satmak isteyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir