Çarşamba , 17 Mart 2021
İkinci El Ev Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Ev Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen hemen herkes bir gün ev sahibi olmanın hayalini kurar ve gerçekleştirmek için uzun yıllar boyunca çalışır. Tabii ki her tüketicinin sahip olduğu ekonomik bütçe farklılığı, satın alınan ev konusunda da farklılık yaratabilmekte. Bazı bütçeler yeni yapılmış bir eve yeterli olabiliyorken bazıları da ikinci el ev almak için uygun olabiliyor.

Peki yeni olmayan bir ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte o maddelerden bazıları:

Komşu Adaylarından Bilgi Alabilirsiniz

İkinci el bir konut almayı düşünüyorsanız konut hakkında bilgi sahibi olmak için orada yaşayan komşulardan bilgi alabilirsiniz. Evin herhangi bir sorunu var mı, rutubete elverişli mi, bina temeli ya da yapısı sorunlu mu, komşuluk ilişkileri konusunda sıkıntı yaşanıyor mu gibi soruları komşulardan öğrenebilirsiniz.

Evin İçini İncelemekte Fayda Var

Evin kendisini ince eleyip sık dokuyarak incelemek son derece önemli. Evin fiziki durumu, ne kadar ve ne şekilde kullanılmış olduğu, donanımsal eksikleri, ekstra masraf gerekip gerekmediği, masraf yapılacaksa ne kadar bir bütçe gerektiği, lavabo ve banyoda su sızdırma gibi bir sorun olup olmadığı, tesisat ile ilgili tadilat gerekiyor mu gibi noktalar konut satın alma sürecinde önemli olacaktır.

Belediye ve Ruhsat ile İlgili Konular

Deprem ve bina sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken noktalar da en az konutun fiziksel iç özellikleri kadar önemlidir. Konutun yapıldığı binanın, çevresel özelliklere ne derece uyumlu ve risksiz olduğuna dikkat etmek gerekir. Bina üzerinde yıkım kararı alınmış mı alınmamış mı ya da inşaat ruhsatı ile ilgili bir problem yaşanmış mı sorularını da güvenle cevaplamak gerekir.

Evinizi konut kredisi kullanarak alacaksanız evin konut kredisine uygun olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Bir evin konut kredisine uygun olmaması, konutla ilgili yasal süreçlerin tamamlanmış olması ile ilgilidir. Almak istediğiniz kat irtifakı, iskan belgesi ya da kat mülkiyeti olmalıdır. Bunların kontrolünü ilgili belediyeden sağlayabilirsiniz.
En Uygun Konut Kredisi

Benzer Makale  Garanti BBVA Konut Kredisi Hesaplama

İlginizi Çekebilir

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi ödemesini geciktirdiğinizde ya da hiç ödemedediğinizde neler olabileceğine ilişkin detayları bu yazıda derledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir