Çarşamba , 17 Mart 2021

Özel Okul Devlet Desteği

Özel okul için devlet desteği 2021 eğitim öğretim yılı içinde de verilecek. Eğitim devlet desteği ile öğrencilerin sağlıklı bir eğitim alması planlanmaktadır. Detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Özel okul için devlet desteği 2021 eğitim öğretim yılı içinde de verilecek. Eğitim devlet desteği ile öğrencilerin başarılı ve sağlıklı bir eğitim alması planlanmaktadır. Özel okullarda eğitim fiyatlarının yüksek olması maddi durumu yeterli olmayan velilerin çocuklarını buraya göndermelerinin önüne geçiyor. Devlet desteği ile başarılı olan ancak özel okulda okumak için yeterli durumu bulunmayan ailelerin çocukları özel okullara gidebilecekler. Bu eğitim destekleri için başvuruların tarihleri her yıl belirlenir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler dışında yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Özel Okul Devlet Desteği Kontenjanları Ne Kadar?

Özel okul için devlet desteği kontenjanları eğitim alanına göre değişiklik gösteriyor. 2021 yılı için devlet desteği kontenjanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Okul öncesi dönem için 6 bin öğrenci,
 • İlk okul dönemi için 15 bin öğrenci,
 • Orta okul dönemi için 15 bin öğrenci,
 • Lise dönemi için 15 bin öğrenci,
 • Temel lise dönemi için 24 bin öğrenci.

Özel Okul Devlet Desteği Yardım Miktarları Ne Kadar?

Özel okul için devlet desteği yardım miktarları 3 bin TL ile 4,6 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer okul öncesi alanında eğitim alırsanız, verilen destek miktarı 3 bin 290 TL’dir. İlk okul dönemi için destek miktarı 3 bin 960 TL’dir. Orta okul dönemi devlet desteği almak istemeniz halinde 4 bin 610 TL destek alırsınız. Son olarak lisede eğitim alacaksanız ortalama 3 bin 960 TL civarında destekten faydalanabilirsiniz.

Benzer Makale  KYK Borç Sorgulama, Borç Öğrenme ve Ödeme

Özel Okul Devlet Desteği Alabilmek için Gerekli Koşullar Nelerdir?

Özel okul için devlet desteği alabilmek için gerekli koşullar yerine getirilmediği sürece bu desteklerden faydalanmak mümkün olmuyor. Genel olarak desteklerden faydalanmak için sağlanması gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Destek alınmak istenen okulun kayıt ve nakil şartlarına hazır olmak,
 • Orta, ilk ya da özel okulların ara sınıflarında kayıtlı görünmek,
 • Okul öncesi eğitim için başvuru yapılıyorsa 2014 tarihinde doğmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği alınmak için başvuru yapılıyorsa, daha önceden sınıf tekrarı yapmamış olmak,
 • Eğer kişi orta öğretim için devam edecekse orta öğretim kayıt şartlarına sahip olmak,
 • Beşinci sınıfa devam edecek olan kişiler için imam hatip ve orta okul kayıt şartlarını taşımak,
 • İlk okul birinci sınıflar için ilgili tarihte geçerli kayıt şartına sahip olmak,
 • TC vatandaşı olmak.

Özel Okul Devlet Desteği Bursları Ne Kadar?

Özel okul için devlet desteği bursları TEOG puanı yüksek olan öğrenciler için geçerlidir. Bu burslardan okulun kendi bütçesi üzerinde faydalanabilirsiniz. Eğer TEOG puanı 490 ile 500 arasında ise burs miktarı yüzde 100 olur. TEOG puanı 480 ile 489 arasında ise burs miktarı yüzde 75 olur. TEOG puanının 425 ile 459 arasında değişmesi halinde burs miktarı yüzde 50 olacaktır. TEOG puanının 375 ile 399 arasında değişmesi halinde burs miktarı yüzde 30 olacaktır.

Ne kadar devlet desteği aldığınızı öğrenmek için sorgulama işlemlerini TC kimlik no ve başvuru güvenlik no ile yapabilirsiniz. Burs almaya hak kazanmanız halinde desteklerinizi 7 ile 14 eylül tarihleri arasında yapabilirsiniz. Yerleştirme sonuçları ise 17 Eylül’de yapılacak. Kayıt işlemlerinin en geç 21 Eylül’de bitmesi planlanıyor. Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme sonuçları 24 eylülde açıklanacaktır. Yerleştirme işlemi yaparken yerleştirme puanları ayrıca değerlendirmeye alınır. Ek yerleştirmeler için ayrıca tercih alınmaz. Ek yerleştirmeler ilk tercihlere göre yapılır ve okullarda boş kalan kontenjanlar esas alınır.

Benzer Makale  Devlet Destekli Kredi Başvurusu – Yeni Krediler?

İlginizi Çekebilir

Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Verilmekte Midir?

Safran yetiştiriciliği nasıl yapılır? Safran yetiştiriciliğinin maliyeti ve kazancı ortalama ne kadar? Safran yetiştiriciliği için devlet desteği nasıl alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir