Perşembe , 18 Mart 2021

KOSGEB Maaş Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB destekleri sadece iş kurmak için veya girişimcilik yapanlara verilmemektedir. Hali hazırda bir işi olanlar KOSGEB’den maaş desteği alabilmektedir.

2021 yılı KOSGEB maaş yardımı, KOSGEB bünyesinde yetiştirilen elemanın KOSGEB sayesinde açılan firmalara yönlendirilmesi ile verilmektedir. Bu sayede yetişmiş eleman alanda çalışabilecekken, işveren de nitelikli  eleman sayesinde daha fazla üretim yapacaktır. Maaş desteği, firmaların üretim kapasitelerini arttırmak ve nitelikli elemanın hak ettiği maaşa kavuşmasını sağlamaktır.

KOSGEB Maaş Desteğinin Tanımı

KOSGEB maaş desteğinin ayrıntıları şu şekildedir: 2018 yılı itibariyle yapılan değişiklikten sonra İşletme Geliştirme Destek Programı adını alan maaş desteği, kurumlara nitelikli eleman girişini sağlar. Kurumlara verilen bu desteğin kapsamı, 6 aylık kurstan geçen alan mezunları ile sınırlıdır. İş ne olursa olsun, alanından mezun olmuş kişiler, 6 ay süre ile KOSGEB kurslarından geçmektedir. Ardından KOSGEB alt yapısında ismi bulunan, KOSGEB destekleri ile açılmış firmalara bu kursiyerler gönderilmektedir. Bu sayede üretim alan mezunlarının elinde olacak, firma daha  fazla büyüyecektir. Bahsedilen maaş desteği hem işçiye, hem iş verene sunulmaktadır. 6 ay sonunda kurs sayesinde yeterliliğini yükselten personel, hemen işe başlatılır.

KOSGEB Maaş Desteğinin Miktarı

KOSGEB maaş desteği tutarı 50.000 TL’dir. Verilecek maaş desteği, bir işletme içinde en fazla 2 elemana verilecektir. Destek, 50.000 TL’nin 2 yıllık maaş dönemine aylık olarak bölünmesi ile hesaplanır. Personelin 2 yılda alması gereken maaşın 50.000 TL’lik kısmı bu sayede KOSGEB tarafından karşılanmış olur. Bu durumda firma sahibi için nitelikli personel çalıştırmanın dezavantajlarından yüksek maaş kaygısı ortadan kalkmış olur.

KOSGEB Maaş Desteğinden Yararlanma Şartları

Maaş desteğini kullanma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Nitelikli eleman sıfatı ile maaş desteği kapsamında işe alınacak kişi, firma ile bağlantılı olmamalıdır. Bu bağlantı akrabalık, staj ya da daha önce çalışmış olma şeklinde olabilmektedir.
 • Maaş desteğinden yararlandırılan personel, son 12 yılda firma ile hiçbir şekilde irtibata geçmemiş olmalıdır.
 • maaş desteği almak isteyen eleman için başvuru, işe başlamadan önce alınmaktadır. Kişinin iş başvurusu KOSGEB bilgisi dahilinde anlaşmaya tabi tutulur.
 • Yarı zamanlı yada belirli günlerde çalışmakta olan personel, bu desteğe dahil değildir.
 • Maaş desteği sağlanacak elemanın firmada en az 6 saat süre ile çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Şirket içerisinde, büyüklüğünden bağımsız olarak en fazla 2 eleman bu destekten yararlanabilecektir. 2’nin üzerine maaş desteği başvurusu yapan firmalar reddedilse de, boş başvuru yapmanın bir cezai yaptırımı bulunmamaktadır.
Benzer Makale  KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır? Güncel Hibe Destekleri?

Maaş Desteğine Ait Detaylar

Maaş desteği hakkında bilgi vermek gerekirse, eleman ile ilgili özellikler, desteğin miktarını belirleyebilmektedir. Maaş desteği alımı çerçevesinde şirket yönetiminde söz sahibi olacak kadar yükselmiş elemanlar için verilecek desteğe 1.000 TL daha eklenmektedir. Ayrıca kişinin yaşı 30’u geçmemişse ve kadınsa destek 1.000 TL daha artar. Bu özellikler eğer birden fazla kişide toplanmışsa, maaş en fazla 1.000 TL artabilmektedir. Yani 30 yaşını geçmeyen bir kadın personel için maaş desteği 2.000 TL değil, 1.000 TL olarak verilecektir.

Maaş Desteklerinin Bölgelere Göre Miktarı

KOSGEB maaş desteği tutarı, bölgelere ayrılmış bir şekilde belirlenmiştir. Bu bölgelere göre tutarlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Destek bölgesi kobilerine maaş desteği %50,
 • Destek bölgesi kobilerine maaş desteği %60,
 • Destek bölgesi kobilerine maaş desteği %70 olarak belirlenmiştir.

Mezuniyet durumuna göre KOSGEB maaş destekleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları için 1.500 TL,
 • 4 yıllık yüksekokul ve fakülte mezunları için 2.000 TL,

Yüksek lisans ve diğer yüksek birimlerden mezun olanlar için 2.500 TL’dir.

İlginizi Çekebilir

Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Verilmekte Midir?

Safran yetiştiriciliği nasıl yapılır? Safran yetiştiriciliğinin maliyeti ve kazancı ortalama ne kadar? Safran yetiştiriciliği için devlet desteği nasıl alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir