Perşembe , 18 Mart 2021

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir?

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteği sayesinde işletmelerin çeşitli alanlarda ihtiyaç duydukları maddi destek sayesinde, ihtiyaçların karşılanması sağlanmaktadır.

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteği sayesinde, şirketlerin üretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, yönetim kadrolarının oluşturulması ve pazarlama stratejileri gibi konularda gerekli olan maddi ihtiyaç karşılanmaktadır.

KOBİ’ler için üretim alanları üzerine eğitim verilmesi, yönetim kurulu alanında eğitilmeleri için eğitimler verilmesi, finansal ve insan kaynakları konularında eğitimler almaları, KOSGEB gönüllü uzmanlık desteğine katılmalarıyla mümkün olmaktadır.

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteğinin Özellikleri

KOBİ’lerin işletmeleriyle alakalı birçok alanda destek alabilmeleri için, KOSGEB tarafından gönüllü uzmanlık desteği programı devreye alınmıştır.

Gönüllü uzmanlık desteğiyle alakalı olarak küçük ve orta büyüklükteki işletme sahiplerinin bilmeleri gerekenler şu şekildedir:

 • KOSGEB tarafından görevlendirilen uzmanların verebilecekler maksimum destek süresi, 15 gündür. 15 günlük sürenin aşılması mümkün değildir.
 • KOSGEB gönüllü uzmanlık desteğinde verilecek hibe, 500 ₺’ye kadardır.
 • Gönüllü uzmanlık desteği için konaklama giderleri de verilebilmektedir. Verilecek konaklama gider desteği sadece 1 gecelik olabilmektedir.
 • KOSGEB tarafından görevlendirilen uzmanların destek görev süreleri, destek hizmeti başlamadan önce belirlenmelidir. Tek seferlik olarak 3 günlük hizmet verilebilmektedir.
 • İşletme sahibiyle uzman arasında herhangi bir akrabalık bağı olmamalıdır. İşletme sahibiyle uzman arasında herhangi bir akrabalık bağı tespit edilirse, uzman destek giderleri için herhangi bir destek ödemesi verilmeyecektir.
 • KOSGEB gönüllü uzmanlık desteği kapsamında verilecek hizmetlerde bir diğer koşul ise, uzman ile işletme sahibinin aynı şehir sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Uzman ve işletme sahibinin aynı şehir sınırları içerisinde ikamet ediyor olduklarını da belgelemeleri gerekmektedir.
 • Gönüllü uzmanların verecekleri destek süresinin aşılması durumunda ise, aşılan sürenin ödemesi, destek alan ve veren tarafından karşılanmalıdır.

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteğine Başvuru İşlemleri

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteği için başvuru yapacak olan kişilerin öncelikle KOSGEB tarafından belirlenen şartları sağlamaları gerekmektedir. Gönüllü uzmanlık desteğine başvuracakların öncelikle KOBİ sahibi olmaları gerekmektedir. KOBİ olma şartı sağlandıktan sonra, gönüllü uzmanlık desteğiyle alakalı yerine getirilmesi gereken diğer koşul ve şartlar şu şekildedir:

 • Gönüllü uzmanlık desteği başvuru formunda yer alan bütün alanların doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Gönüllü uzmanlık desteği alacak işletmenin, KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması gereklidir.
 • Gönüllü uzmanlık desteği ödemesinin alınabilmesi için, KOBİ sahibi tarafından fatura veya dekont sunulmalıdır. veya kredi kartıyla harcama yapılması, nakit harcamalara göre bu yönden daha avantajlı olacaktır.
 • KOBİ’nin bağlı olduğu bölgede yer alan il müdürlüklerine destek için yapılan başvurunun çıktısı alınarak başvuru yapılmalıdır.
 • Hazırlanan taahhütnamenin çıktısı, başvuru formu içerisinde yer almalıdır.
 • Gönüllü uzmanlık desteği başvurusu sonucunda KOSGEB’den onay alan KOBİ’ler, yapmış olduğu ve faturalandırdığı bütün harcamalar için, ödeme talebinde bulunmakta ve bu talep karşılığında KOSGEB’den ödeme almaktadır.
 • KOSGEB gönüllü uzmanlık hibesi içerisinde talep edilecek ödemeler içerisinde, hizmet bedeli harcamaları yer almamaktadır.
Benzer Makale  KOSGEB Mobilya İmalatı Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

İlginizi Çekebilir

KOSGEB Mobilya İmalatı Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB mobilya imalatı desteği, KOSGEB tarafından girişimcilere sunulmaktadır ve 2 farklı türde girişimcilerin karşısına çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir