Perşembe , 18 Mart 2021

KOSGEB Engelli Desteği Nasıl Alınır? Güncel Hibe Destekleri?

Son yıllarda pek çok kişinin ilgi odağı haline gelen KOSGEB engelli desteği nedir ve nasıl alınır sorusuna en doğru yanıtlar aranmaktadır. 

Günümüzde engelliler adına çok önemli bir yere sahip olan ve iş kurmak için büyük desteği olan bu destek hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak gerekir. Aksi takdirde yanlış bilgiler sonrasında istenilen bu destekten faydalanmak mümkün olmaz. 

KOSGEB Engelli Desteği Nedir?

KOSGEB engelli desteği nedir, nasıl alınır sorusuna son zamanlarda her yerde rastlamak mümkün olmaktadır. 2022 engelli raporu bulunan tüm engelli olan kişilere KOSGEB tarafından engelli desteği verilmektedir. Bu destek iş kurmak isteyen girişimci adayı engellileri ya da daha önce kurmuş oldukları işlerini yükseltmek isteyen engellileri içine almaktadır, Engelli desteği kullanımı ile sıfırdan başlayarak bir işletme kurulabilir veya daha önceden kurumuş olan KOBİ niteliği taşıyan işletmeler geliştirilebilir. 

KOSGEB girişimcilik destekleri engelli raporu bulunan tüm engellilere öncelikli olarak verilmektedir. Engelli kişilerin hayatlarına daha farklı yön verebilmeleri ve yaşamlarını daha iyi bir şekilde devam ettirebilmeleri adına çok önemli bir yere sahip olan bu destek pek çok kolaylıkları yanında getirmektedir. KOSGEB engelli destek limiti belirlenen tutar 50 bin lira olup özel durumlarda 65 liraya kadar hibe desteği sağlanmaktadır.

KOSGEB Engelli Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB engelli desteği almak için gerekenler bulunmaktadır. Bu destek için başvuru yapmak için gerekli olan şartlar;

  • Sağlık kurulu tarafından onaylı olan 2022 engelli raporuna sahip olunması gerekir. 
  • Kişilerin akıl sağlığının yerinde olması ve kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Destek başvurusu yapacak olan girişimcilerin KOSGEB uygulamalı girişimcilik programını tamamlaması şarttır. 
  • 2022 engelli raporunun geçerlilik süresi geçmemiş olması gerekir.
  • Engelli desteği başvurusu yapan kişinin başvuru tarihinden itibaren son 1 yıllık sürede aynı alanda farklı bir işletmesi bulunmamalıdır. 
  • Uygulamalı girişimcilik programının tamamlanması sonrasında KOSGEB girişimcilik sertifikası alınması gerekir. 
  • KOSGEB engelli desteklerinden faydalanmak için işletme kurulumunun girişimcilik sertifikası alındıktan sonra gerçekleştirilmesi gerekir. 
Benzer Makale  KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir?

İlginizi Çekebilir

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir?

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteği sayesinde işletmelerin çeşitli alanlarda ihtiyaç duydukları maddi destek sayesinde, ihtiyaçların karşılanması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir