Çarşamba , 17 Mart 2021

Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Verilmekte Midir?

Safran yetiştiriciliği nasıl yapılır? Safran yetiştiriciliğinin maliyeti ve kazancı ortalama ne kadar? Safran yetiştiriciliği için devlet desteği nasıl alınır?

Safran yetiştiriciliği nasıl yapılır? Safran yetiştiriciliğinin maliyeti ve kazancı ortalama ne kadar? Safran yetiştiriciliği için devlet desteği nasıl alınır?

Safran, çiçekli bir bitki olup, içerisinde yetişen filamentlerden dünyanın en pahalı baharatı elde edilmektedir. Mor renkli taç yapraklara sahip olan bu bitki, soğanlı bir kültür bitkisidir. Tohum vermediği için soğanları ile üretilmektedir. Safran yetiştiriciliği, oldukça kazançlı bir iştir. Bir kilosu ortalama 20 bin ile 30 bin TL arasında değişmektedir. Bu nedenle satışları gram hesabı ile yapılmaktadır. Bakımı ve üretimi emek isteyen safran yetiştiriciliği, yüksek kazanç sağlayan bir iştir. Kazancı yüksek yeni iş arayışı peşinde koşan kişiler için en uygun seçeneklerde birisidir. Elbette safran üretimi ilgi uyandıran bir iştir. İşte safran yetiştiriciliği ile ilgili merak edilenler.

Safran Üretimi Nasıl Yapılır?

Safran rüzgardan etkilenen bir bitkidir. Bu yüzden safran üretimi, rüzgara karşı korunan güney yamaçlarında iyi yetişmektedir. Safran bitkisi, gevşek, kumlu, taşsız ve iyi drenajlı toprakları sever. Taban suyu yüksek olan topraklarda verim sağlanamaz. Safran ekimi yapılacak arazinin bir yıl önceden nadasa bırakılması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde ürünlerin verimi arttırılır. Ekim zamanına kadar arazi pulluk ve tırmık yardımıyla işlenir. Safranın kaliteli verim sağlaması için, toprağın yabani ot ve tohumlardan arındırılması gerekir. Aksi halde safran geliştiğinde, araziyi yabani otlardan ayıklamak daha zor hale gelir.

Safran dikim zamanı, ağustos ayı içerisinde – en geç eylül başlarındadır. Ürünün verimli olmasını sağlayan etkenlerin başında, bitkinin soğan çapı gelmektedir. Safran soğanlarının 15 – 20 mm olmasının, yapılan araştırmalar ile elde edilen verimi arttırdığı gözlemlenmiştir. Soğan çapı arttıkça, bitki başına çiçek verimi de artmaktadır.

Benzer Makale  Özel Okul Devlet Desteği

Dikilen safran soğanlarının üstü yanmış sığır gübresi ile örtülür. Daha sonra birkaç santim toprakla üstü kapatılır. Bir dekara, soğan iriliği de göz önünde bulundurarak ortalama 150 – 600 kg soğan gerekir. Sığır gübresi ile nadas edilen tarladan en az üç ile dört sene arası söküm yapmadan ürün elde edilebilir. Bir dekardan ortalama olarak ilk yıl, 350 – 400 gr; ikinci yıl 650 – 750 gr; üçüncü yıl 500 – 600 gr safran elde edilmektedir.

Safran soğanının sökümü, yaprakları tamamen kuruduktan sonra temmuz ayı başlarında yapılır. Serin ve rutubetsiz bir alanda muhafaza edilen soğan kökler, ağustos ayı ortası itibariyle yeniden dikilebilir. Dikim işleminden sonra fazla su verilmesine gerek yoktur. Ancak çiçeklenme öncesinde sulanması durumunda ürünün verimi artar. Çiçeklenme döneminde sulanmamalıdır. Yabancı otlardan arındırmak oldukça önemlidir. Safran bitkisi bakımı kapsamında yapılan çapa işlemi sırasında soğanların zarar görmemesi için dikkatli olunmalıdır.

Safran Bitkisinin Özellikleri

  • Sulu toprağa gereksinim duymaz, bu sayede yetiştiriciliği kolaydır.
  • Ülkemiz ve dünya genelinde en pahalı baharatın üretimi için kullanılan bitki olması dolayısıyla ekonomik getirisi yüksek bir iştir.
  • Satışı gram hesabı ile yapılmaktadır. Gram maliyeti 20 TL civarındadır.
  • Boya, ilaç, kozmetik, lokum, baharat gibi farklı sektörler için kullanılır. Avrupa ülkelerinde ise pasta ve börek yapımında kullanılan bir bitkidir.
  • İşçiliği maliyetli ve emek isteyen bir uğraş olsa da genel olarak masrafı azdır.
  • 3 bin TL’lik bir maliyet ile yıllık 15 bin TL kazanç sağlar.
  • Son araştırmalarda antitümör etkisi keşfedilen safrana olan ilgi ayrıca artmıştır.

Safran Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Safran bitkisi, altın kadar değerlidir. Bu kapsamda safran yetiştiriciliği devlet desteği ile teşvik edilmektedir. Safran üretiminin yaygınlaştırılması ve üretiminin teşviki için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticiyi materyal ve eğitim açısında desteklemektedir. Bunun dışında devlet, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için farklı türdeki bitki yetiştiriciliğini daha kapsamlı ve kaliteli hale getirmeyi hedeflemektedir. Lavanta, haşhaş, biberiye ve daha birçok türe ayrılan tıbbi ve aromatik bitkiler arasında safranda bulunmaktadır. Hibe ve krediler ile üretim aşamasında olan çiftçinin maliyetinin bir kısmı karşılanmaktadır.

Benzer Makale  KOSGEB Maaş Desteği Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından ‘tıbbi ve aromatik bitki geliştirme projesi’ çalışmaları aralıksız olarak devam etmektedir. Proje kapsamında, farklı bölgelerdeki çiftçilere 100 kg civarında safran bitkisinin tohumu dağıtılmıştır. Bakanlık, safran üretimi yapmak isteyen üreticilerin kendileri ile irtibata geçmelerini duyuran bir açıklama yapmıştır. Emek isteyen bir iş olmasının yanı sıra yüksek kazanç elde etmek isteyen kişiler, çeşitli eğitim ve desteklerle teşvik edilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Devlet Destekli Kredi Başvurusu – Yeni Krediler?

Devlet destekli kredi başvurusu pandemi döneminde ihtiyaçları karşılamak için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından devlet destekleri kapsamında verilmeye devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir